فن آوری و امنیت
رشته مهندسی فناوری اطلاعات، زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می شود. این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می کند که طی آن روش های جمع آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه اندازی، نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، جمع آوری، سازمان دهی، طبقه بندی و انتقال اطلاعات مهم ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می کند. مهم ترین توانمندی دانش آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره برداری به موقع از اطلاعات است.

هسته اصلی این رشته را مهندسی کامپیوتر به ویژه گرایش نرم افزار تشکیل می دهد. هدف دپارتمان فن آوری اطلاعات در موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری ارائه دوره های مهارتی مرتبط به صنعت در شاخه های سخت افزار، نرم افزار و مدیریت می باشد.

زمینه دپارتمان فن آوری اطلاعات موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری در پنج حوزه طراحی صفحات وب و بهینه سازی موتور جستجو، شبکه های کامپیوتری، امنیت شبکه، برنامه نوسی اندروید و موبایل و دوربین های مدار بسته متمرکز شده است.

در دوره طراحی صفحات وب و بهینه سازی موتور جستجو سعی بر این است آخرین دانش تکنولوژی طراحی صفحات وب به دانشجویان انتقال یابد. در این دوره 100 ساعته طراحی پوسته گرافیکی سایت، طراحی سرویس دهنده های سمت سرور، اتصال سرویس دهنده های سمت سرور به پوسته، بهینه سازی موتور جستجو، طراحی سایت های واکنش گرا و نمایش یکسان وب سایت بر روی مرورگرهای مختلف مبنای کار است.

در دوره های شبکه دانشجویان می توان با دوره های Passive با سیستم های کابل بندی و سخت افزار شبکه آشنا شوند. سپس دوره MCSA2012 مایکروسافت برای آشنایی دانشجویان با پیکربندی سرور و راه اندازی زیر ساخت سرویس های شبکه پیشنهاد می گردد. سپس دوره های پیشرفته سیسکو برای آشنایی با پیکربندی تجهیزات شبکه نظیر سوئیچ و روتر پیشنهاد می شود.

در دوره امنیت سایبری سرفصل هایی نظیر هکر قانونمند مبنای کار است. در این دوره سعی بر این است که آخرین متدهای تست نفوذ به دانشجویان تشریح گردد.

در دوره اندروید هدف آشنایی دانشجویان با برنامه نویسی روی پلاتفورم موبایل است. در این دوره سعی می شود دانشجویان با نحوه ایجاد و توسعه یک برنامه موبایلی از ابتدا تا تولید آشنا گردند.

دوره دوربین های مداربسته به سخت افزار دوربین های آنالوگ و دیجیتال و پیکربندی آن ها در شبکه و رکورد صدا و تصویر می پردازد.